Najważniejsze terminy w języku bukmacherów.

Świat zakładów bukmacherskich nie jest światem, w którym od początku można poruszać się sprawnie i intuicyjnie. Dlatego kluczowa u początkujących graczy powinna być edukacja i uświadamianie. W gąszczu specyficznego nazewnictwa łatwo się pogubić, nie mówiąc już o tym, że w skutek niewiedzy można po prostu przegrać sporo gotówki.

 

Bukmacherska nomenklatura zawiera wiele określeń, które nie są spotykane nigdzie indziej. Oto część z tych, które przynajmniej na początku znać się powinno.

Szybka rejestracja

Coraz większa część bukmacherów daje swoim graczom możliwość założenia konta tymczasowego i przebrnięcie przez skrócony proces rejestracyjny. Takie konto pozwala na wpłatę pierwszego depozytu i rozpoczęcie obstawiania bez pełnej weryfikacji konta, ale jest ograniczone limitami, a ponadto nie wypłacimy z niego ewentualnej wygranej. Konto tymczasowe jest też ograniczone czasowo i jeśli nie zweryfikujemy go w odpowiednim czasie, zostanie zablokowane.

Weryfikacja konta

Weryfikacja polega na przesłaniu skanu dowodu potwierdzającego tożsamość, a także podaniu danych konta bankowego. Jest narzędziem, dzięki któremu bukmacherzy mogą kontrolować wiek swoich klientów. Legalne obstawianie jest możliwe wyłącznie w przypadku osób pełnoletnich. W zależności od pory dnia i natężenia ruchu u bukmachera, weryfikacja może trwać od kilkudziesięciu minut do kilkunastu godzin.

Bonus od depozytu

Po założeniu konta gracz zazwyczaj otrzymuje bonus na start. Najczęściej jest to bonus od pierwszego depozytu. Warianty takiego bonusu są bardzo różnorodne i nie chcąc być zaskoczonym należy zapoznać się ze szczegółowym regulaminem promocji. Na przykład "Bonus 100% od pierwszego depozytu, do 1000 złotych" oznacza, że gracz po zarejestrowaniu konta otrzyma na konto bonusowe równowartość pierwszej wpłaty, ale ta nie może przekroczyć 1000 złotych. Może się zdarzyć, że bonusem od depozytu objęte będą też kolejne wpłaty. Bonus taki bywa też dostępny dla stałych graczy, choćby w przypadku wymienienia punktów z programu lojalnościowego na bonus od depozytu.

jezyk bukmacherow

Uwolnienie bonusu

Jest to nic innego jak obrócenie bonusu wymaganą ilość razy w celu jego wypłacenia. Bonusy od depozytu wymagają zazwyczaj kilkukrotnego obrócenia po określonym kursie. Zazwyczaj im wyższy bonus, tym surowsze warunki jego uwolnienia. Pamiętać należy, że nie można w ramach jednego zakładu kompilować stawki z konta depozytowego i bonusowego, ponieważ są to dwa osobne, niezależne konta. Bukmacherzy poza określeniem minimalnego kursu, po którym obrócony musi zostać bonus, mogą też wymagać minimalnej liczby zdarzeń na kuponie. Stan obrotu bonusem jest widoczny po zalogowaniu się na swoje konto, w panelu gracza.

Freebet

Freebet to inaczej darmowy zakład. Jest to element oferty bonusowej, dzięki któremu gracz otrzymuje niewielką kwotę na zakłady. Bywa, że freebet można wypłacić już po jednokrotnym obrocie. Freebet można otrzymać między innymi podczas rejestracji, wykorzystując specjalny kod promocyjny.

Zakład bezpieczny

Nazywany również zakładem "cashback". Gracz otrzymuje zwrot stawki w przypadku, gdy zakład będzie przegrany. Kwota objęta promocją jest ograniczona. Cashback ląduje na koncie bonusowym, a następnie podlega wymogowi określonego obrotu w celu uwolnienia bonusu.

Cashout

Cashout to możliwość wypłacenia części wygranej w momencie, gdy jeszcze nie wszystkie zdarzenia zostały zakończone. Bukmacher decyduje, które kupony będą posiadały możliwość wcześniejszego wypłacenia. Gracz otrzymuje kwotę uzależnioną od wysokości kursów zakończonych zdarzeń, pod warunkiem, że zakończyły się one zgodnie z jego przewidywaniami.

1, X, 2, co to w ogóle znaczy

Podstawowe symbole spotykane podczas zawierania zakładów.

W przypadku spotkania Real Madryt - FC Barcelona 1 będzie oznaczało zwycięstwo Realu, X remis, a 2 zwycięstwo Barcelony. Jeśli pojedynek posiada gospodarza, jest on opisywany cyfrą 1, jeśli teren jest neutralny, decyduje kolejność zapisu i jedynką opisuje się pierwszego w kolejności.

Singiel, AKO, System

Są to nazwy trzech rodzajów zakładów sportowych, które gracz może zawrzeć. Singiel to zakład pojedynczym, a więc kupon z jednym zdarzeniem. AKO to akumulowany, czyli kilka zdarzeń na jednym kuponie, a kurs łączny określa się mnożąc przez siebie wszystkie kursy. System to wyższa szkoła jazdy, czyli kupon, na którym można w łatwy sposób zawrzeć jednocześnie kilka rodzajów zakładów.

Podwójna szansa - "zakład z podpórką"

Popularny zakład z podpórką, to typ, w którym wskazujemy zwycięzcę, ale jednocześnie zabezpieczamy się możliwością wystąpienia remisu. Na przykład 1X oznacza zwycięstwo gospodarza, bądź remis, a X2 remis, bądź zwycięstwo gości. Oczywiście kursy na zakłady z podpórką są znacznie niższe, niż w przypadku wskazania wyłącznie jednej możliwości.

Handicap

Zakład z handicapem oznacza, że jedna ze stron przystępuje do potyczki z wirtualną przewagą. Jest to sposób na podniesienie kursu w przypadku stawiania na zdecydowanego faworyta w starciu z kopciuszkiem, albo zabezpieczeniu się w przypadku na przykład remisu.

Over/Under

Zakłady, w których obstawiamy, czy dane zdarzenie wystąpi więcej, czy mniej razy niż określona liczba. Możemy na przykład wskazać liczbę rzutów rożnych, żółtych kartek, bramek, punktów, czy asów serwisowych.

Match tracker

Narzędzie pomagające przedstawić sytuację boiskową, opisujące graficznie to, co akurat dzieje się na placu boju. Połączone jest ze statystykami i jest pomocne w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie oglądać meczu w na żywo.