Legalni bukmacherzy. Czym się charakteryzują?

W Polsce legalne jest obstawianie wyłącznie u licencjonowanych bukmacherów. Jak jednak nie wpaść w pułapkę i rozróżnić tych legalnych od nielegalnych?

 

W ostatnich latach branża bukmacherska w Polsce przeszła długą drogę. Ustawa hazardowa mocno utrudniła działanie i ograniczyła możliwość rozwoju rynku, jednocześnie nie wpłynęła na ograniczenie nielegalnych praktyk. Bukmacherzy organizujący nielegalne zakłady bukmacherskie zajmowali większą część rynku.

2017 rok i duża nowelizacja ustawy

Milowym krokiem stała się nowelizacja ustawy, która otworzyła nowe możliwości dla bukmacherów legalnych, a utrudniła funkcjonowanie tym nielegalnym. Jak się okazało, już po roku od wejścia w życie nowelizacji, zyski bukmacherów znacznie wzrosty. Wzrosły też wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków. Znacząco zmalał udział w rynku nielegalnych firm bukmacherskich, a także regularnie pojawiają się na nim kolejne legalne podmioty.

Nielegalni bukmacherzy wciąż obecni

Mimo wszelkich działań mających ukrócić nielegalne praktyki nie udało się w pełni oczyścić przestrzeni z bukmacherów zajmujących się tym procederem. Stosują oni różne sztuczki mające uwiarygodnić ich w oczach klientów, a ci, nie posiadając dużej wiedzy na temat branży, mogą mieć problem z oceną, obstawianie u których bukmacherów jest zgodne z prawem. Nielegalni bukmacherzy kuszą ofertami niejednokrotnie składanymi telefonicznie i zachęcają w ten sposób do założenia u nich konta. Uwiarygodniają się komunikując, że starają się właśnie o licencję Ministerstwa. Prowadzą też strony o adresach bliźniaczo podobnych do innych witryn, już zablokowanych dla grających w Polsce. Dodatkowo przyciągają wyższymi wygranymi, zwolnionymi z podatku, co jest niezdrową konkurencją dla legalnych bukmacherów.

Spis stron nielegalnych bukmacherów

Przeciwdziałać nielegalnym firmom ma między innymi spis witryn zakazanych, na którym znaleźć można tysiące zablokowanych domen. Po znalezieniu się strony na takiej liście dostawcy internetowi mają obowiązek jej blokady. W razie wątpliwości gracz może skontrolować, czy dana witryna znajduje się na liście.

spis legalnych bukmacherow

Licencja ministerstwa finansów

Podstawą działania legalnych firm w Polsce jest licencja Ministerstwa Finansów. Jej uzyskanie jest procesem długotrwałym i wymagającym. Firma taka zostaje gruntownie prześwietlona. Musi też złożyć odpowiednie zabezpieczenia finansowe, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo graczy, a to tylko początek, bo obostrzeń jest cały szereg. Lista bukmacherów z licencją dostępna jest w Internecie na stronach Ministerstwa. Każdy legalny bukmacher zostaje tam wpisany wraz z numerem licencji i datą jej przyznania. Jest to dokument najbardziej wiarygodny jeśli chodzi o aktualny stan i liczbę legalnych podmiotów.

Spółka z o.o. i spółka akcyjna

Firmy bukmacherskie ubiegające się o licencje muszą funkcjonować w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, lub spółki akcyjnej. Jeśli są podmiotami zagranicznymi, muszą mieć formę odpowiadającą wyżej wymienionym.

Polska domena

Każdy legalny bukmacher musi posiadać polską domenę, a na swojej stronie informować o posiadaniu licencji. Musi też przygotować i zaprezentować graczom regulamin odpowiedzialnej gry, a także wdrożyć rozwiązania pozwalające na weryfikowanie wieku gracza. Ponadto gracz musi mieć możliwość nałożenia na siebie limitów dotyczących gry.

Rejestracja w Polsce

Jeśli bukmacher nie ma siedziby w Polsce, musi na terenie naszego kraju utworzyć swój oddział, lub ustanowić swojego przedstawiciela, który będzie go reprezentował we wszystkich kwestiach dotyczących organizowania zakładów wzajemnych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Podatki

Legalny bukmacher musi odprowadzać podatki w Polsce. Wysoka stawka podatkowa powodowała, że w starciu z nielegalnymi podmiotami zarejestrowanymi w rajach podatkowych, firmy działające w Polsce legalnie znajdowały się na z góry przegranej pozycji. Było to oczywiście spowodowane tym, że te pierwsze unikały podatków, stąd wygrane u nich były znacznie wyższe. Dzisiaj chcąc działać legalnie, bukmacher musi odprowadzać 12% od stawki każdego zakładu, a także dodatkowe 10% od wygranej przekraczającej 2280 zł.